Canlı Yayında Spikerin Zor Anları!

İngiltere’de yayın yapan ITV adlı kanalda haber sunuculuğu yapan Rageh Omaar, canlı yayındayken aniden rahatsızlandı ve haberi okumakta zorlandı. Kanaldan yapılan açıklamada Omaar’ın hemen sonra tedavi altına alındığı belirtildi ve yayın bir süre kesildi.

Tam olarak sebebi açıklanmamış olsa da bir ITV News sözcüsü, izleyicilerin endişelerini sosyal medyada hızlıca dile getirmeleri nedeniyle tüm “iyi dilekler” için minnettar olduğunu belirterek “İzleyicilerin Rageh Omaar’ın sağlığı konusunda endişe duyduğunun farkındayız. Rageh Cuma günü Ten’de Haber sunumu yaparken rahatsızlandı ve şu anda tıbbi bakım görüyor. Herkese iyi dilekleri için teşekkür ediyor.” açıklamasında bulundu.

Sosyal medyada ve İngiliz basınında yer alan iddialara göre Omaar, yayın sırasında muhtemel bir pıhtı atması sonucu felç geçirdi. Ancak durum teyid edilmedi.

İZLEYİCİLER YAYIN BAŞINDA FARK ETTİ

Çok sayıda izleyici, Omaar’ın yayının başından itibaren konuşmakta güçlük çektiğini fark ettiğini, hatta bir hemşire kanala telefon açarak Omaar’ı yayından almaları konusunda uyarıda bulunduğunu belirtiyor. Ancak spikerin bülten bitene dek zorla yayında tutulması sonucu yoğun bakıma girmesi nedeniyle kanal yönetimi eleştirilerin hedefinde.

ITV+1 ayrıca programın tekrarını yayından kaldırdı ve yerine “Yakında geri döneceğiz. Geçici olarak +1 hizmetimizi size sağlayamıyoruz. Kısa bir süre sonra devam edeceğiz.” mesajı gösterildi.

PIHTI ATTI, FELÇ GEÇİRDİ İDDİALARI

X’te viral olan görüntülerde, Rageh Omaar’ın hafta sonu hayatıyla ilgili bir haberi okurken titrediği ve sözlerini söylemekte zorlandığı görülüyor. Platformda çok sayıda kullanıcı, Omaar’ın pıhtı sorunu yaşadığı ve felç geçirdiği iddiaları üzerinde yoğunlaşıyor.

Evli ve 3 çocuk babası Rageh Omaar, Somali doğumlu İngiliz gazeteci olup, 2003’te Irak’ın işgali ve Bağdat’ın düşmesi sırasında BBC’nin yabancı muhabiri olarak yaptığı çalışmalarla küresel üne kavuştu. Bu süre zarfındaki çalışmaları nedeniyle çok sayıda ödül kazandı; bunlar arasında BBC’ye Sudan’dan yaptığı haberler için Peabody Ödülü ve Taliban’ın içinden haber yapan tek batılı TV gazetecisi olarak BAFTA da bulunuyor.

2006-2010 yılları arasında Al Jazeera International’da çalıştı ve burada hafta içi her gece yayınlanan “Witness” adlı belgesel dizisini sundu, ayrıca Londra Bölümü’nün Orta Doğu muhabiri olarak görev yaptı.

Ocak 2013’te ITV News’e özel muhabir ve sunucu olarak katıldı, çeşitli haberler yaptı ve Birleşik Krallık’ın dört bir yanından ve yurt dışından raporlar hazırladı. 2014 yılında ITV News’in Uluslararası İlişkiler Editörlüğüne terfi etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x