TUS sınavı kaç dakika sürüyor, saat kaçta bitiyor?

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ve 2024-Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2024-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem) bugün gerçekleştiriliyor. İki oturum halinde yapılacak olan sınavların ilk sabah, ikincisi ise öğlenden sonra gerçekleştirilecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy yaptığı yazılı açıklamada, TUS’un Temel Tıp Bilimleri Testi’ne 26 bin 868 aday, Klinik Tıp Bilimleri Testi’ne 27 bin 633 adayı katılacağını belirten Ersoy, iki aşamada gerçekleştirilecek STS Tıp Doktorluğu sınavına ise toplam bin 586 adayın katılacağını kaydetti.

Sınavlarda emniyet dahil toplam 7 bin 190 görevlinin yer alacağını aktaran Ersoy’un verdiği bilgiye göre, Temel Tıp Bilimleri Testi saat 10.15’te başlayacak, saat 12.30’da sona erecek, sınav için 980 salon, 61 bina kullanılacak.

TUS SAAT KAÇTA?

TUS oturumları iki oturum halinde gerçekleştirilecek. TUS birinci oturumu olan Temel Tıp Bilimleri Testi saat 10.15’te başlayacak.

TUS ikinci oturumu Klinik Tıp Bilimleri Testi saat 14.45’te başlayacak.

TUS KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR?

TUS birinci oturumu Tıp Bilimleri Testi 135 dakika sürüyor, 12.30’da sona eriyor.

TUS ikinci oturumu Klinik Tıp Bilimleri Testi 135 dakika sürüyor, 17.00’da sona eriyor.

TUS VE STS SINAV GİRİŞ BELGESİ


TUS VE STS TIP DOKTORLUĞU SINAV GİRİŞ BELGESİ AÇIKLANDI

17 Mart 2024 tarihinde uygulanacak olan 2024 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2024-TUS 1. Dönem) ile 2024 Tıp Doktorluğu Alanında Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’na (2024-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ni, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecektir.

TUS NEDİR?

TUS, yani Tıpta Uzmanlık Sınavı, ÖSYM tarafından yılda 2 kez düzenlenen, tıp fakültesi mezun olmuş kişilerin girdiği, Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) olmak üzere iki alt sınavdan oluşan, yeterlik ve yarışma esaslarına dayanan, branş seçme sınavıdır.

TUS, tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girmeleri gereken bir sınavdır. Sınava, tıp fakültesi mezunlarının yanı sıra, veteriner, eczacılık, kimya, biyoloji veya tıbbi biyolojik bilimler fakültelerinden mezun olanlar da başvurabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x